logo

Öznur Kalender Hakkında

Tarafsız değilim, 'doğrunun' peşindeyim. Kimin söylediği farketmez...
'Adaletin' yanındayım. Kim için veya kime karşı olduğu farketmez!..
Malcolm X

1951 yılında Tokat'ta doğdu. Lise son sınıfa kadar Tokat'ta eğitim aldı. 1969 yılında İstanbul Maltepe Lisesi'ne geçti. 1971 yılından itibaren Hürriyet gazetesinde önce amatör, 1973'ten sonra da profesyonel olarak çalışmaya başladı. Çarşaf Mizah Dergisi'nin kuruluşunda ve efsane kadrosunda yer aldı. Uzun yıllar bu dergide çizdi.

Büyük gazeteci ve Hürriyet gazetesinin efsanevi Genel Yayın Yönetmeni Nezih Demirkent onu bir dünya sanatçısı olması için yönlendirdi ve Hürriyet'in patronu Erol Simavi hem lisan öğrenmesi hem de kariyer yapması için 1980 yılında Kalender'i Almanya ve İsviçre'ye gönderdi. Eserleri Alman Playboy'u, Lui ve Pardon dergilerinde sürekli yayınlandı. Almanların ünlü Stern dergisine kapak yaptı. Gallery Art Project Schawbing'te eserleri sürekli sergilendi.

İlk büyük sergisini Münih'te BMW Galery'de 1983 yılında açtı. Özellikle Alman medyası onu tüm Avrupa'ya tanıttı. 1986 yılında büyük patron Erol Simavi onu geri çağırdı ve Hürriyet gazetesi el değiştirene kadar gazetenin tüm yayın organlarında çalıştı.

1995'ten sonra hayatının en büyük hayallerinden biri olan çocuk kitapları yayıncılığına başladı ve hala hem karikatür çizmekte hem de çizgi film ve çocuk hikaye kitapları yapmaya devam etmektedir.

Öznur Kalender Web Sitesinde...

Yakın tarihimize ışık tutan, o günün güncel olaylarını bir Karikatür Sanatçısı duyarlığıyla yorumlayan binlerce karikatürü kronolojik sırayla bulacaksınız. Ayrıca Öznur Kalender'in 50 yılı aşan sanat yaşamında Türkiye'de gazeteciliğin bir dönem amiral gemisi olan Hürriyet Gazetesi'nde ve Türkiye'nin en çok satan mizah dergisi Çarşaf'ın efsane kadrosunda tanıklık ettiği sanat ve siyaset çevresinden pek çok kişi veya olayla ilgili anılarını okuyabileceksiniz.

  • Karikatür'ün Anayasası
  • Karikatür'ün Anayasası
  • * * * * *
  • Karikatür Etiği
  • Karikatür Etiği

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım